124
605

Oproti tradičním výstupů za výhledy vás na plošině Nad Doly čeká nejprve sestup po více než sto dvaceti schodech. Záhy se vám však otevře zajímavý pohled na svahy Hřebečského hřbetu a pod ním se rozkládající Moravskotřebovskou kotlinu. Vyhlídková plošina tvoří součást Hřebečských důlních stezek a nachází se nedaleko bývalých dolů Josefka, Gerhard a Hugo Karel. Stezky vás zavedou také k sedimenty zbarvenému Rezavému potoku nebo do oblasti zvané Pod Haldou, která nápadně připomíná měsíční krajinu. Na Hřebeč vás dopraví parní vláček, který na 11 kilometrů dlouhou úzkorozchodnou trať vyráží ve vybraných termínech z areálu Průmyslového muzea v Mladějově. Pokud máte rádi technické unikáty, je prohlídka muzea s exponáty silniční, železniční a zemědělské techniky určena právě vám.

Vyhlídková plošina Nad Doly, zdroj: Českomoravské pomezí

GPS: 49°45'59.29"N 16°34'57.51"E
605 m nad mořem

Kategorie rozhledna
Je třeba opravit údaje?

Prohlídkové trasy / expozice

Zpřístupnění volně přístupná Přístupnost pro vozíčkáře:  NeMožnost focení:  AnoMožnost videonatáčení:  Ano
Minimální / maximální počet osob na průvodce ?/8

Dostupnost

Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky

Navštivte v okolí

Průmyslové muzeum a úzkokolejka v Mladějově

Do království parních lokomotiv, nákladních automobilů a mnoha různých strojů zavítáte v areálu mladějovského muzea. Zlatým hřebem návštěvy bude jízda výletním vlakem po úzkokolejce k bývalým dolům na Hřebči.

Hřebečské důlní stezky

Kopcovitá krajina Hřebečského hřbetu s půvabnými přírodními scenériemi ukrývá část svého opravdového bohatství v podzemí. Desítky kilometrů důlních stezek vás zavedou k portálům bývalých dolů i do průmyslového muzea s úzkokolejkou.

Zámek Moravská Třebová

Perlou renesanční architektury je nazýván zámek v Moravské Třebové, jehož expozice vás provedou dějinami města. Možná i trochu bát se budete při návštěvě středověké mučírny a v zámecké laboratoři nahlédnete do tajemství alchymistů.

Muzeum egyptské princezny Moravská Třebová

Na dosah ruky budete mít exotiku a krásy Orientu v moravskotřebovském muzeu. Expozice vás zavede mezi japonské samuraje, tibetské mnichy i do dob egyptských faraonů.

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Pestrou škálu zajímavostí ze života města, jeho osobností i celého regionu představuje svitavské muzeum. Víte, čím je známý Oskar Schindler, kdy byla vyrobena první automatická pračka nebo jak velký je zdejší vyřezávaný betlém?

Historické centrum ve Svitavách

Jedinečnou přehlídku architektonických stylů si můžete užít, pokud zavítáte do Svitav. Jedno z nejdelších oboustranně loubených náměstí u nás vás provede historií od renesance a baroka přes klasicismus či secesi až k architektuře 20. století.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravským pomezím s hlavou v oblacích“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.